Ján Drobný, šéf PD Bratislava - Vinohrady: Zaujala nás snaha o prinavrátenie slávy žilinskému hokeju

Naše príbehy sa v mnohom prelínajú. Precízna práca so škrabákom je ako krásna palicová technika hokejistu. Kľučkovanie medzi debničkami počas zberu je občas totožné s premyslenými kľučkami našich Vlkov. A ako to už býva zvykom, so zakázaným uvoľnením sa stretnete aj na koštovke u partnera PD Vinohrady. Prečítajte si, ako sa rodila spolupráca so značkou z oblasti vinárstva, ktorá je na trhu viac ako 70 rokov.

Ako začala vaša spolupráca s Vlkmi, čím vás tento hokejový klub oslovil?

Družstevníci majú v lete veľa práce, v zime prichádza čas užiť si plody našej práce. Sledovanie hokejových stretnutí je výborný dôvod na koštovky vína, spomínanie letných pracovných trapasov a celkové vypustenie pary. Práve preto je dobrý hokej ideálnym spoločníkom vinohradníka. Sledujúc slovenskú hokejovú scénu nás zaujal pokus o znovunavrátenie slávy žilinskému hokeju. Ich zápas nám pripomenul spomienky našich dedov o záchranu ich rolí počas kolektivizácie i náš vlastný boj o zachovanie tejto spoločnosti počas hromadného rozpúšťania bývalých JRD. Oslovil nás nový, dravý a sympatický manažment s chuťou robiť veci inak a správne. My sme svoj boj vyhrali a veríme aj Vlkom, že vyhrajú ten svoj.

Vinárstvo PD Vinohrady existuje viac ako 70 rokov. Čím všetkým si za tie roky prešlo, s čím všetkým sa jeho členovia museli popasovať?

Ťažké boli začiatky nášho družstva, keď sa malé role rozorávali a spájali do väčších vinohradníckych honov. Strmé kamenisté úbočia sa terasovali a budovala sa tak najideálnejšia apelácia bratislavských viníc. Po roku 1989 sa pôvodní vlastníci rozhodli pôdu predať developerom. Roky ťažkej práce vyšli navnivoč. Skvelé vinice boli vytrhané a ponechané napospas agátom s vidinou neskoršieho zisku. Pôvodná výmera 280 hektárov sa scvrkla na terajších 33 hektárov. Nevzdali sme sa, vinice obnovujeme, snažíme sa vysádzať nové vinohradnícke hony a preferujeme biologický spôsob obrábania pôdy.

Vášmu logu dominuje zelená farba, rovnako je to aj v prípade Vlkov. Aké prepojenia by sme ešte mohli nájsť medzi PD Vinohradmi a Vlkmi?

Zelená je farba vinohradníctva, veď aj Sv. Urban, patrón vinohradníkov, má palicu obtočenú zeleným viničom. So žilinskými Vlkmi nás spája veľmi podobný tréning: precízna práca s nožnicami, „palicová technika“ so škrabákom, vyhýbanie sa traktoru v riadku, kľučkovanie medzi debničkami počas zberu hrozna a občas aj zakázané uvoľnenie v našej koštovke (úsmev).

Na záver trošku odľahčene. Veríme, že Vlci budú sláviť mnoho víťazstiev. Aké víno by ste odporučili fanúšikom, keď si budú chcieť pripiť na víťazstvo svojho tímu?

Medzi našich klientov patria aj športovci, ktorí obľubujú náš stopercentný hroznový mušt. Perfektný zdroj hroznového cukru spracovávame iba šetrnou pasterizáciou, aby si uchoval všetky vitamíny. Na prípitok odporúčame jednoznačne náš sekt Sv. Urban, šumivé víno spracované tradičnou metódou druhotného kvasenia vo fľašiach. Milí Vlci, na zdravie!

 

Značka PD Bratislava - Vinohrady